NEWSLETTER

REGULARNY NEWSLETTER - MOTYWUJĄCY, INSPIRUJĄCY, ROZWESELAJĄCY!
ZOSTAŃ MOIM PARTNEREM!
PRZENIEŚ SIĘ W ŚWIAT FITNESS i WOLNOŚCI FINANSOWEJ.
ZAPISZ SIĘ PONIŻEJ!

Zgadzam się z Polityką Prywatności

wtorek, 5 marca 2013

Białka, Węglowodany i Tłuszcze a Twoja Dieta




Darmowy E-book TUTAJ

Już Hipokrates uważany za Ojca Medycyny powiedział, że nasze ciało wyzdrowieje, kiedy zostanie odpowiednio odżywione. 
Dziś, na początku XXI wieku, jego słowa zyskują szczególnie na ważności. Na skutek jakości pożywienia z tak zwanej diety talerzowej, konieczność suplementacji diety jest już niezaprzeczalnym faktem. Nasze nawyki żywieniowe oraz styl życia przekładają się bezpośrednio na stan naszego zdrowia, nasze samopoczucie i poziom energii.

Każdy z nas powinien poznać podstawowe składniki odżywcze oraz podstawowe zasady prawidłowego odżywiania i diety i dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb (wiek, aktywność, schorzenia).

Podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu są tzw. makro-elementy. Wyróżniamy ich trzy podstawowe grupy:

- białka

- tłuszcze

- węglowodany (wraz z błonnikiem).



BIAŁKA

Spożywanie potraw bogatych w białko zapewnia regenerację komórek oraz utrzymanie uczucia sytości na dłużej. Białka budują i utrzymują masę mięśniową (każdy kilogram mięśni spala ok. 25 kcal), pomagają w regeneracji tkanek, wspomagają układ odpornościowy. Pamiętaj, że białko pochodzenia zwierzęcego ma zwykle większą zawartość tłuszczu niż białko pochodzenia roślinnego (np. białko sojowe). Naturalnym źródłem białka są: czerwone mięso bez tłuszczu, ryby, drób, nabiał, jajka, soja. W przypadku zbyt małej ilości białka dostarczonego z diety talerzowej, możemy uzupełnić ilość tego niezbędnego makroelementu za pomocą suplementacji (odżywka białkowa), którą z powodzeniem możemy dodawać do przygotowywanych przez nas potraw (sosy, zupy) lub do koktajlu odżywczego, którym zastępujemy posiłek.



TŁUSZCZE 

Istnieją trzy podstawowe grupy tłuszczy:

- tłuszcze nasycone

- tłuszcze nienasycone

- tłuszcze trans



Tłuszcze nasycone – występują w postaci stałych tłuszczy znajdujących się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego – mięso czerwone, tłuste sery, masło, smalec itp. Zbyt wysokie spożycie tłuszczy nasyconych zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroby serca, miażdżyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu).



Tłuszcze nienasycone (NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczone) – Omega 3 (pozyskiwane z tłustych, głębinowych ryb) i Omega 6 (pozyskiwane z roślin). Nasz organizm niestety ich nie wytwarza a ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania – musimy pozyskiwać je z zewnątrz.

W diecie talerzowej tłuszcze nienasycone możemy pozyskać z olejów roślinnych (oliwa z oliwek), awokado, łosoś, makrela.

Doskonałym suplementem diety dostarczającym kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 jest Herbalifeline.

Staraj się ograniczać tłuszcze nasycone oraz trans, występujące w przetworzonej żywności, gotowych wypiekach, smażonych potrawach, słodyczach, tłustym nabiale.



WĘGLOWODANY 

Węglowodany stanowią grupę składników takich jak cukry, skrobia i błonnik. Błonnik, w odróżnieniu od dwóch pierwszych nie podlega procesowi trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

Węglowodany są głównym źródłem energii dla naszego organizmu, są niezbędne do właściwego funkcjonowania centralnego układu nerwowego, są składnikami odżywczymi, których potrzebujemy w największych ilościach.



Węglowodany proste (glukoza, sacharoza i laktoza) szybko się trawią i wchłaniają dostarczają więc natychmiastowego zastrzyku energii. Powodują jednak gwałtowne wahania stężenia cukru we krwi, co prowadzi do szybkiego uczucia głodu (szybciej, niż po spożyciu bogatych w błonnik węglowodanów złożonych).

Źródła węglowodanów prostych: owoce, ciastka, miód, cukier stołowy, słodycze, napoje słodzone.



Węglowodany złożone (skrobie) są zbudowane z wielu węglowodanów prostych a więc potrzebny jest dłuższy czas na ich trawienie i wchłanianie. Oznacza to stabilny poziom energii dla organizmu.

Źródła węglowodanów złożonych: warzywa, pieczywo pełnoziarniste, płatki, razowy makaron, rośliny strączkowe, kasze.



Błonnik to złożone węglowodany, które nie są trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Błonnik pomaga w procesie trawienia, w rozwoju korzystnych bakterii jelitowych.

Podstawowe rodzaje błonnika to błonnik rozpuszczalny (wchłania wodę dzięki czemu pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości, reguluje poziom cukru we krwi i pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu) oraz błonnik nierozpuszczalny, który wspomaga ruchy jelit, pomaga eliminować zbędne produkty przemiany materii i toksyn z organizmu.

Źródła błonnika: owoce i warzywa (wraz z skórką), ziarna, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona.



Według WHO (Światowa organizacja Zdrowia) zalecana dzienna porcja błonnika waha się pomiędzy 35-40 g. Wraz z dietą talerzową jesteśmy w stanie dostarczyć do naszego organizmu nie więcej niż 20 g błonnika. Musimy więc uzupełniać jego ilość odpowiednimi suplementami (patrz produkty Herbalife – Błonnik z Ziołami).








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz