DARMOWY E-BOOK TUTAJ
Święta Wielkanocne już za pasem.
Szykujemy się do przygotowania święconki, zastanawiamy się, co włożymy do świątecznego koszyczka a także co położymy na świąteczny stół.
A niektórzy ze strachem myślą jak przeżyć święta, utrzymać dietę i nie zwariować?
Na całe szczęście, dieta na Święta Wielkanocne nie musi być taka obfita i taka tłusta jak dieta na Boże Narodzenie.
Nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych i wielkanocnej diety jest Jajko - symol nowego życia, symbol budzenia się przyrody po zimowym śnie.
Nie może zabraknąć wielkanocnego jajka na naszych stołach i nie może zabraknąć wielkanocnego jajka w naszej świątecznej diecie.
Nie wszyscy wiemy, że z jajek można przygotować wiele prostych ale pożywnych i dietetycznych potraw. Jajka mają wszystko to, czego potrzebuje nasz organizm i to niemal w idealnych proporcjach.
Niech więc jajka wielkanocne będą gośćmi na naszych wielkanocnych stołach i w naszej wielkanocnej diecie!
I nie tylko na czas Wielkiej Nocy - jedzmy je przez cały rok.
Kiedyś królował pogląd, że żółtka jajek są niezdrowe ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Na szczęście, badania naukowe dowiodły, że jest zgoła inaczej. Żółtko jajek zawiera w sobie lecytynę, która rozbija tłuszcz i cholesterol, wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga pracę wątroby.
Jedynie osoby, które mają problem z układem krążenia, podniesiony poziom cukru we krwi lub cierpią na choroby wątroby powinny ograniczyć spożycie jajek do 1-2 na tydzień.
Białko jajek - idealne dla osób na diecie - jedno ma tylko 14 kcal.
Niestety, czasami jesteśmy na nie uczuleni...wtedy, trudno.
Mam jednak nadzieję, że Was to nie dotyczy.
Najlepsze jakościowo jajka pochodzą od kur hodowanych na łonie natury i dokarmianych mieszankami wzbogaconymi w ziarna zbóż, mieszanek ziół lub warzywa.
Takie jajka można spotkać w dobrych spożywczych sklepach.
Przygotowując wielkanocne potrawy z jajek i planując wielkanocną dietę, szukajcie więc jajek takich jak:
- Jajka ziołowe, kury znoszące takie jajka są dokarmiane mieszankami ziołowymi;
- Jajka wielozbożowe - pochodzą od kur karmionych mieszankami zbożowymi, te jajka są bogate w witaminy z grupy B oraz PP;
- Jajka Omega 3 - jedzenie tych jajek jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, zawierają kilka razy mniej kwasu DHA z rodziny Omega-3, mają za to większą zawartość witaminy E;
- Jajka Jodowane - kury znoszące te jajka są karmione specjalnymi mieszankami, zawierającymi w sobie spore dawki witaminy E, jodu oraz selenu. Spożywanie tych jajek wpływa korzystnie na odporność oraz na pracę tarczycy;
- Jajka Zielononóżki - chyba najlepsze, bo pochodzą od rasy kur niemodyfikowanej genetycznie i wpisanej na listę światowego dziedzictwa genów. Jajka te zawierają 30% mniej cholesterolu.
Jakie wielkanocne jajka mogą zagościć w naszej wielkanocnej diecie?
Jajka przepiórcze: w żółtku tych jajek jest mniej cholesterolu i tłuszczu niż w jajku kurzym. Są uważane za afrodyzjak! Super do sałatek, galaretek i świątecznej diety.
Jajka indycze, gęsie, kacze - mało popularne, ale także przydatne w wielkanocnej diecie. Np. jajka kacze nadają się do sałatek lub jako zagęszczacz sosów.
Jajka strusie - ich waga może dochodzić do 1,5 kg a ugotowanie ich na twardo wymaga czasu ponad 2 godziny! Ale podanie faszerowanego, strusiego jaja będzie niewątpliwie atrakcyjną ozdobą wielkanocnego stołu.
Urozmaićcie więc Waszą wielkanocną dietę w różnego rodzaju wielkanocne jajka. Niech goszczą one na Waszych stołach a Wam niech ułatwią przeżycie świąt i zachowanie świątecznej diety.
A jeżeli po zakończeniu świąt zauważycie, że waga poszła niebezpiecznie do góry - nie martwcie się!
Skontaktujcie się TUTAJ
Zacznijcie ćwiczenia Fitness TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz