NEWSLETTER

REGULARNY NEWSLETTER - MOTYWUJĄCY, INSPIRUJĄCY, ROZWESELAJĄCY!
ZOSTAŃ MOIM PARTNEREM!
PRZENIEŚ SIĘ W ŚWIAT FITNESS i WOLNOŚCI FINANSOWEJ.
ZAPISZ SIĘ PONIŻEJ!

Zgadzam się z Polityką Prywatności

poniedziałek, 25 lutego 2013

Odchudzanie - Fakty i Mity

 

Darmowy E-book TUTAJ

 

Odchudzanie - popularne fakty i mity

Autorem artykułu jest Marek Grochowiak

Wokół odchudzania powstało wiele mitów. Czasami bywają problemy z odróżnieniem ich od faktów. W tym artykule postaram się przedstawić 5 popularnych faktów i mitów związanych z odchudzaniem.
1) Im większa waga do zrzucenia tym intensywniejsze ćwiczenia
Oczywistym faktem jest, że trening pomaga w odchudzaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że dla każdego poziom intensywnego treningu będzie różny. Dla osób prowadzących aktywny tryb życia będzie to wyglądać inaczej niż w przypadku osób, które na co dzień mają mało ruchu. Intensywność treningu należy więc dobierać w zależności od konkretnej sytuacji.
2) Stres i przybieranie na wadze nie idą ze sobą w parze
Jest to jeden z mitów. Udowodniono już wielokrotnie, że stres jest jedną z przyczyn sięgania po wysokokaloryczne posiłki. Z racji tego, że powoduje nadmierne spożywanie jedzenia, może być początkiem pojawiania się u nas otyłości.
3) Można schudnąć, jedząc to, co się chce
Jest to prawda, jednak kluczem do sukcesu jest co innego. Nieważne co jesz, ale ważne jak często i w jakiej ilości spożywasz posiłki. Nawet jeżeli lubisz jeść „fast foody”, to nie muszą mieć one złego wpływu na tycie. We wszystkim należy zachować odpowiedni umiar i pamiętać o tym, by spalać nadmierne kalorie.
4) Jedzenie w dzień i w nocy robi różnicę 
Można jeść w ciągu dnia i nie spożywać posiłków w nocy, a i tak przytyć na wadze. Podobnie można nie jeść za wiele w ciągu dnia, a obżerać się po nocach i mimo to przytyć. Nie ma tutaj reguł. Kluczem do sukcesu jest równowaga. Jeżeli nasz organizm sygnalizuje, że jest głodny, to trzeba mu dostarczyć posiłek nawet w nocy. Należy jednak pamiętać o tym, by nie jeść kilka godzin przed snem, bo może to utrudnić zasypianie.

5) Pomijanie posiłków pomoże mi schudnąć
Jest to jeden z mitów. Nawet jeżeli będziesz pomijać posiłki w ciągu dnia, możesz przybrać na wadze. Zdarza się, że gdy nie jemy przez większość dnia, pod koniec głód daje o sobie znać z dużo większą siłą. Można wtedy spożyć tyle samo, a nawet o wiele więcej jedzenia niż podczas regularnego odżywiania. Ostatecznym skutkiem będzie tycie. Najlepiej spożywać posiłki regularnie.
---

Naturala.pl - odchudzanie z ziołami!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Chcesz porozmawiać o diecie i odchudzaniu?
Skontaktuj się ze mną!

1 komentarz:

  1. ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR:
    Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie tzw. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

    POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE:
    Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

    TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2:
    Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. Skuteczne i warto. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

    KOD 7 TJ. BIAŁKA, TŁUSZCZE, WĘGLOWODANY, WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, BŁONNIK, WODA:
    Wymienione substancje są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, komórki odpowiednio się tworzyły i regenerowały, w przeciwnym bowiem razie nowo powstające, są coraz gorszej jakości, w wyniku czego dochodzi najpierw do dolegliwości, następnie do rozlicznych chorób, szybkiej starości, aż w końcu do przedwczesnej śmierci. Długość życia komórek jest zróżnicowana np. leukocyty (białe krwinki) żyją około 10 dni, niektóre kubki smakowe na języku tylko kilka godzin, komórki mięśni kilka miesięcy, a komórki kości żyją aż 7-8 lat. W naszym organizmie następuje ciągły proces odnawiania się, czyli odbudowy. Aby mógł on przebiegać racjonalnie, musi być dostarczony materiał do budowy tychże komórek. Materiałem są oczywiście związki pokarmowe i składniki odżywcze, pozyskiwane przez nasz organizm wraz ze zjadanym pożywieniem.

    W ODŻYWIANIU PODSTAWOWYM ZAŁOŻENIEM JEST TO CO JEMY, A NIE O KTÓREJ GODZINIE I W JAKICH PORCJACH:
    Organizm zakodowany jest genetycznie tak, aby oddziaływać na spożyty produkt żywnościowy adekwatnie co do składu tego produktu i wobec którego poszczególne narządy organizmu wykonują; zaprogramowane ewolucyjnym życiem na Ziemi reakcje (wyuczone przez miliony lat). Nieistotnym czynnikiem jest godzina, a pomniejszym ilość spożywanego pokarmu: liczy się zawsze skład pierwiastkowy „produktu” zjedzonego przez człowieka. Wszystkie czynniki inne niż skład mają znaczenia drugorzędne i można je nawet wstępnie pominąć. P. S. Pora spożywania posiłków nie jest istotna, a ich ilość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb organizmu.

    OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
    Każdy chleb wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone mini chlebki, mielimy (mikser) uzyskując tzw. okruszki czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem energii dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku / 24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego).

    ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

    OdpowiedzUsuń